Jooga.ee
  • Klassikaline jooga Eestis
  • Õpetajad
  • Sündmused

Joogateraapia

2/19/2015

0 Comments

 
Picture
2014. aasta septembrist alates on meil Eestis kolm uut rahvusvaheliselt sertifitseeritud joogaterapeuti, kes lõpetasid Prantsusmaal nelja-aastase Viniyoga Healing Foundation of India "Yoga Vaydya Sala" (http://www.vhfyogacare.in) joogateraapia õppeprogrammi DR N Chandrasekaran juhendamisel: Enely Jääger, Kei Kvarnström Tallinnast ning Külliki Küttis Ida-Virumaalt. Osalejaid oli Euroopast, Aasiast ja Ameerikast.

Joogateraapia õppimise üheks tingimuseks on põhjalikud teadmised joogast, ehk teiste sõnadega eelduseks teraapia õppimisel on joogaõpetajate nelja aastase koolituse läbimine.

Joogaga tegelemine parandab inimese enesetunnet ja tervist, olgu see siis füüsiline või vaimne tervis.  Kui aga inimene haigestub, vajab ta spetsiifilisemat lähenemist. Siin tuleb appi joogateraapia. Terapeut teeb inimesele põhjaliku läbivaatuse ja koostab talle harjutuste programmi.
Inimene ISE tervendab ennast joogaharjutuste abil.

Kellele joogateraapia sobib?
Inimesele, kes soovib olla aktiivne iseenda tervise parandaja. Inimene, kes soovib osaleda  aktiivselt iseenda tervendamises.  Joogateraapia praktika on väga heaks täiendajaks arsti poolt määratud ravile. Paranemine, kohanemine toimuvad tunduvalt kiiremini.

Joogateraapia kohta on öeldud, et see on sama peen ja täpne nagu skalpell kirurgi käes. Operatsiooni puhul on vaja kirugi, kes oskaks erinevaid instrumente täpselt ja teadlikult kasutada.  Joogateraapias on joogaterapeut see, kes koostab abivajajale kirurgi täpsusega praktika, arvestades sealjuures inimese terviseprobleeme, individuaalsust ning võimalusi. õpetades abivajajale selgeks kuidas sooritada harjutusi iseseisvalt ning inimene teeb neid harjutusi oma kodus talle sobival ajal teatud perioodi vältel. Vajadusel koostatakse m
õne aja pärast uus harjutusteprogramm. Joogateraapias  tegeleb inimene endaga ise, võtab ise aktiivse rolli oma tervise parandamisel.

Joogateraapias käsitletakse inimest tervikuna.  Joogateraapias ka tervendatakse inimest kui indiviidi oma eripäraga. Näiteks – viiel inimesel kes on hädas peavaluga võtavad tavajuhul valuvaigistamiseks kõik ühte ja sama tabletti. Kõik need viis erinevat inimest võivad saada täiesti erineva praktikaprogrammi, mis võtab arvesse selle konkreetse inimese individuaalsust, iseärasusi ja omapära. Põhjused peavaluks on erinevad.

On haigusi, mille puhul võib joogateraapia abil paraneda täiesti. Paljude krooniliste haiguste puhul  (astma, diabeet, kõrgvererõhutõbi, parkinson, kilpnäärme talituse probleemid, seljavalud jne) on võimalik hoida haigust kontrolli all ja on võimalik, et vajaminevate ravimite kogused hakkavad vähenema.  Joogateraapia aitab kiirendada tervenemisprotsessi peale operatsiooni või traumat ning aitab inimesel kohaneda uue olukorraga. Uus olukord võib olla operatsiooni-traumajärgne seisund, aga ka samas ka  mingi elus toimunud soovitud või soovimatu muudatus. Võimalusi on lõputult.

Ka on võimalik joogateraapia abil tugevdada oma immunsüsteemi või hoida heas korras oma selga, parandada seedimist, unekvaliteeti jne. Kokkuvõtvalt. Tegeledes joogaga, omades isiklikku praktikat parandad sa oma elukvaliteeti.

Joogateraapia eeldab abivajajalt ise endaga töötamist pidevalt. See teraapiaviis pole kõikidele. See teraapia ei anna tulemust kui praktika jääb lihtsalt paberile. Laisad ja meelelt lodevad inimesed ei saa joogateraapiast abi.

Igas inimeses on suur hulk varusid tervenemiseks. Hea tervise nimel ei tohiks olla keeruline leida iseenda jaoks päevas kasvõ
i 15 minutit!

Külliki Küttis -  
kylliki.kyttis@gmail.com, tel +372 5131754
Kei Kvarnstrom -  
kei@revaler.ee, +3725653456
Enely Jääger -  
enelyjaager@windowslive.com, tel.5028930

0 Comments

Jooga aitab jõuda selgusele oma valikutes

2/16/2015

0 Comments

 
Picture
Pärnu Postimees 2015.02.07 Silja Joon

Äsja Pärnusse kolinud maastikuarhitekt ja valgusdisainer Marilii Toots (32) leidis endale aastate eest südamelähedase kutsumuse – jooga ning juba kuuendat aastat õpetab ta seda teistelegi.

Pärnusse valis naine elukoha praktilistel kaalutlustel: kui töötad paar päeva nädalas pealinnas tegutsevas ettevõttes ja ülejäänud aja kodukontoris, on võimalik elada väljaspool Tallinna.
Pärnus on vaikne ja rahulik. Linnaruumis mängib suurt rolli meri. Samal ajal on siinne üürikorterite hinna ja keskkonna kvaliteedi suhe võrreldes Tartu ja Tallinnaga soodsam. “Kõik on Pärnus lähedal. Mis mulle eriti meeldib on see, et saan kaubandusest hoida end eemale, kui tahan,” lisab vestluskaaslane.

Marilii on õpetanud vabakutselise joogatreenerina joogat Tallinnas neli ja Tartus poolteist aastat. Pärnus alustab ta treeningtunde Tiibeti budismikeskuses ja Maarja-Magdaleena gildi saalis. 

Piisab soovist ja tahtmisest
Marilii esimesed kokkupuuted joogaga said alguse isikliku elu keerdkäikudes. Koondamine, lahkuminek, kolimine, loetleb ta. Kõik see pani otsime elule pidepunkti. Naine alustas tantsutrennide ja massaažiõpingutega, kuid tundis varsti, et on vaja suunda muuta. Soovis ta ju leida midagi, millega oleks võimalik ka iseennast toetada ja aidata. Massaaži endale ei tehta. Joogatunnis oli vastupidi.

Esimesed kogemused õpilasena andsid inspiratsiooni võtmaks ette põhjalikumaid õpinguid. Parasjagu oli alanud Tallinna joogaühingu poolt korraldatud nelja-aastane rahvusvaheline joogajuhendajate õpe. “Mul polnud siis mõtetki, et hakkan grupijuhendajaks. Läksin kursustele mõttega hoida oma stabiilsust ja liikuda edasi sügavuti,” ütleb Marilii. Ta seletab, et elus ei ole alati just väga lihtne hoida järjepidevust. Kui aga anda kellelegi lubadus või siduda end mõne organisatsiooniga, siis toetab see isiklikke püüdlusi. Lisaks on Marilii end täiendanud veedade mantrate retsiteerimise alal.

Miks ikkagi just jooga? Marilii ütleb, et on tundlik tüüp ja talle sobivad pigem individuaalsed lähenemised. Grupis inertsi ja emotsiooni põhjal tehtavad treeningud pole tema jaoks, sest ta tahab olla sellest, mida teeb. Inimesed on erinevad, ühele ühele meeldib joosta, teisele ujuda, kolmandale passib jõusaal.

Joogas varieeruvad harjutused vastavalt inimese vajadustele ja võimetele . Pole inimest, kes joogat teha ei saa. Piisab soovist ja tahtmisest.

Toetab igapäevaelu
Joogakool, kus Marilii õppis, lähtus Krishnamacharya joogatraditsioonist ning oli ühtlasi esimene joogastiil, millega naine sügavamalt kokku puutus. Ta on teadlik, et joogastiile ja koolkondi on mitmeid, ent Marilii meelest jääb jooga ikka joogaks. Tuleb leida õpetaja, kelle lähenemine sobib ja kellega leitakse kontakt.

„Jooga ei ole selline praktika, mis peab kõigile sobima. Ma ei võta isiklikult, kui keegi tuleb ja ütleb pärast tundi, et see ei ole tema jaoks,” nendib Marilii. Ta soovitab joogasõpradel külastada vahel erinevate joogaõpetajate tunde, sest igaühel on oma käekiri, mis aitab joogat uue nurga alt näha.     

Joogast on kasu, kui seda teha järjepidevalt. Teisalt ei saa seda võtta ka tüütu kohustusena. Marilii tõdeb, et jooga praktiseerimisel võib olla mitmesuguseid eesmärke, ent tema sihiks on jooga kaudu hoida ja toetada oma elukvaliteeti. Märksõnadeks on „meelerahu“ ja „keskendumine“, et mitte nii lihtsalt ärrituda, olla rõõmus ja õnnelik - olla kohal.

Marilii Toots juhendab tunde kolme lähenemisega: baaskursusena, peale mida on võimalik jätkata pikema algajate kursusega või liituda sobiva avatud grupiga ja avatud grupitunnina, mis sobib samuti hästi ka algajatele. Võimalik võtta individuaaltunde. Ta on varunud õpilastele joogamatid ning pleedid – omaheegeldatud pitsiga servas.  


0 Comments

Kontorijooga

2/15/2015

0 Comments

 
Raadio Elmar 10.02.2015 räägib Erna Tamm Kontorijoogast
https://www.dropbox.com/s/6pppgfwkscamks8/10.02.2015%20Kontorijooga.mp3?dl=0
0 Comments

Joogateraapia Ööülikoolis

2/15/2015

1 Comment

 
Vikerraadio 17.01.2015 räägib Andres Adamson joogateraapiast
http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=2441561
1 Comment

Peapealseis

2/15/2015

0 Comments

 
Picture
0 Comments

Turiseis

2/15/2015

0 Comments

 
Picture
0 Comments

Jooga - Tervise ja elujõu parandaja

2/15/2015

0 Comments

 
Picture
Pärnu Postimees 30.08.2014 Andres Adamson

Millest alustada?
Jooga, teadmised ja vahendid enda muutmiseks, on sajandeid või isegi tuhandeid aastaid vana. Otsustades hakata tegelema selle iidse kunstiga lood ühenduse metoodikaga mis on ajaproovile vastu pidanud ja mida paljud inimesed on praktiseerinud pika aja jooksul. Järjest enam on hakatud joogat uurima ka teaduslike meetoditega ja teadusajakirjad avaldavad vaat et iga paari kuu tagant vägagi positiivseid uurimistulemusi mis peegeldavad jooga tõhusust erinevate tervisehäirete leevendamisel.

Põhjused miks joogaga alustada võivad olla erinevad, otsitakse lõdvestumist, stressiga toimetulemist, lihaste venitust või hoopis meditatiivseid tegevusi. Mistahes põhjused on õiged põhjused. Nendega tuleb arvestada kuid ole avatud sellele, et jooga võib sulle anda ka palju muud kui see miks sa esmajärjekorras jooga juurde tulid.

Mis on jooga?
Sõna „jooga“ levinuim tõlkevaste on „ühendus.“ Joogas me ühendame ennast harjutusega mis seeläbi muudab positiivselt viisi kuidas me suhestume oma eluga.
Sõna „jooga“ võib tähendada ka meeleseisundit kui me tunneme ennast kerge, selge ja kohalolevana.
Jooga füüsilised harjutused võivad olla vägagi efektiivsed tervise ja elujõu parandajad kuid traditsiooniliselt pole joogat läbi nende kunagi defineeritud. Samas on joogaõpetus alati rõhutanud et meie füüsilisel seisundil on mõju emotsionaalsele ja vaimsele seisundile. Paljud liituvad joogatundidega lõdvestuse pärast ja harjutus on sel tasandil vägagi efektiivne. Kuid seegi pole jooga põhieesmärk vaid pigem kõrvalsaadus.
Muistsed traditsioonilised definitsioonid määratlevad jooga eelkõige keskendumispraktikatena -  meditatsioonina. Jooga olulisim alustekst  „Joogasuutrad“ määratleb jooga sellise seisundina kus keskendatus püsib stabiilselt ühel objektil ja ükski tunde või mõttevirvendus seda ei häiri. Sellise praktika tulemuseks lubatakse, üldistatult öeldes, enimat mida inimene võiks tahta – vabanemist kannatustest.

Indiast pärit enesearendussüsteem on üks kuuest põhilisest mõttesuunast – filosoofiast – mida sealmail järgiti. Nende kuue seas oli nii ateistlikke, kui jumalat oluliseks pidavaid. Jooga on suund mis rõhutab pigem õigete vahendite valikut. Ei ole mingeid eeltingimusi et jooga juurde tulla. Ei pea mingitesse kindlatesse ideedesse uskuma, kuid samas võivad joogafilosoofia ideed olla selgituseks, inspiratsiooniks ja toetuseks.

Vanim, klassikaline joogasüsteem jaotab jooga kaheksaks osaks või astmeks. Neist esimene on pühendatud inimese suhetele ühiskonnaga – teiste inimestega ja samas ka suhetele iseendaga. Need on antud soovitustena loobuda teatud kalduvustest mis meil elus on. Teine aste on soovitused kuidas oma isiklikku elu ja praktikat korraldada. Kolmas aste on see, mida tänapäeva massiteadvuses joogaks peetakse füüsilised asendid ja harjutused. Tegelikkuses on see suhteliselt väike osa joogast, ettevalmistus järgnevaks. Hingamise distsiplineerimine ja pikendamine on neljas aste. Seda tehakse traditsioonilised istudes. Siit ka eelmise astme ehk aasana vajadus. See valmistab keha ette pikemaajaliseks liikumatult istumiseks. Seda võimet on vaja ka kõigeks järgnevaks – 5-8 aste on järjest süvenev keskendumise harjutamine. Keskendatus on see võti mis avab need uksed mille poolest jooga nii tõhus on.

Kuidas alustada?
Jooga maailma sisenemiseks on kindel metoodika mis peab arvestama inimese individuaalsed eripärasid harjutusi alustades. Eriti kehtib see juhul kui keha on tasakaalust väljas või vigastatud. Jooga võib olla tõhusaks vahendiks tasakaalu taastamisel, tervenemisel või vigastustest paranemisel aga ainult juhul kui teatud põhimõtteid jälgitakse. Neist olulisim on see, et harjutusi tehes tasakaalutust või vigastusi ei süvendataks. Seetõttu on oluline leida joogaõpetaja kes suudab su seisundit hinnata ja sellele vastava harjutustiku koostada. Võid olla valmis selleks, et enne joogaharjutusi sind vaadeldakse, analüüsitakse pulssi (mis annab ülevaate sinu organismi ja elundite toimimisest) ja küsitakse küsimusi sinu elu kohta. Tõhusaim selleks on individuaalpraktika mis sobib neile kes on õpetaja juhendamisel valmis iseseisvalt endaga tööd tegema

Alustades joogaga tutvumist rühmaharjutusest on mõistlik algul külastada erinevaid tunde. Joogale on erinevaid lähenemisi ja erinevate suundade tunni sisu võib vägagi laiades piirides erineda. Samuti võib erinev olla konkreetsete õpetajate õpetamisstiil nii, et tund võib olla füüsilisel tasemel väga intensiivne või teisal hoopis väga pehme.

Püüa uurida ka õpetaja tausta. Eestis pole jooga õpetamisel riiklikke nõudeid ja garantiid õpetuse kvaliteedi osas on vahel raske saada. Maailmas on levinud õpetusstandardid joogaõpetajate koolitamisel mida arvestatakse õppeaja põhjal – 200 tunnine koolitus, 300 tunnine ja 500 tunnine koolitus. Paljud Joogatraditsioonid korraldavad ka pidevat jätkukoolitust õpetajatele. Sageli soovitatakse olla ettevaatlik õpetajatega kes pakuvad laia valikut erinevaid füüsilisi aktiivsusi – jooga on spetsialiseerumist, keskendumist ja süvenemist nõudev ala mis nõuab aastaid praktikat ja õpinguid, et kvalifitseeritud õpetajaks saada.

Vali õpetaja kellega sul tekib hea suhe. Suhet õpilase ja õpetaja vahel on alati peetud oluliseimaks arengu mõjutajaks. Oluline on omada usku õpetajasse ja praktikasse. See ei tähenda kõhkluste puudumist ja pimedat usku vaid pigem aegamööda kasvavat usaldust ja usku, et suhe on rajatud õigetele alustele. Parim õpetaja ei pruugi olla füüsiliselt võimekaim vaid keegi kes sind mõistad keda sina mõistad ja kellega sa saad koostööd teha.

Võimet sooritada keerulisi ja muljetavaldavaid asendeid ei peaks segi ajama hea õpetaja omadustega. Õpetajal peaks kindlasti olema mõningane tehniline arusaamine joogaharjutustest, kuid need kes ise mingite isiklike piirangutega peavad toime tulema on tihti paremad õpetajad, nad suudavad sageli algajate probleeme paremini mõista.

Ettevalmistused
Väldi raskeid söömaaegu 3 tundi enne joogatundi. Kerge näks tund varem on enamasti normaalne kui söömiste rütmi teistmoodi ei saa korraldada. 
Kanna riideid mis võimaldavad vabalt liigutada. Testiks võiks olla sügav kükk ja näiteks käte tõstmine. Mõned hangivad spetsiaalseid joogariided kuid see pole üldse oluline. Harjutuse ajal ollakse paljajalu või sokkides kui põrand jahe tundub. Matt võib olla joogastuudios kohapeal kuid on hea mõte hankida endale oma isiklik. Spordipoest võib leida spetsiaalse mittelibiseva õhukese mati. Hinnad algavad umbes 10 € kuid odavate mattide puhul peaks enne ostmist kontrollima kas sünteetilise materjali lõhn on vastuvõetav. Kallimad matid võivad olla ka ökoloogilistest materjalidest.

Joo enne tundi. Üldiselt pole hea mõte joogatunni ajal juua kui tegemist pole just eriti pika ja füüsilise tunniga. Joomine tunni ajal häirib keskendatust.

Joogatunnis vaheldub füüsiline tegevus, istumise ja lamamisega mille kestvus võib olla erinev. Igaks juhuks võib sul kaasas olla pleed või midagi soojemat mida peale võtta või selga panna kui tead et sul kergesti jahe võib hakata.

Turvalisus
Nagu kõigi teiste füüsiliste tegevuste puhul peaks ka jooga puhul järgima teatud põhimõtteid, et endale mitte viga teha. Teavita õpetajat oma terviseprobleemidest või vigastustest mis võivad mõjutada sinu võimet harjutusi teha. Kui sul on kahtlusi kas jooga on sulle füüsiliselt sobiv siis konsulteeri arstiga. Samuti peaksid õpetajat teavitama kui oled ennast kuidagi vigastanud. Kuldreegel on enda jälgimine harjutuste ajal – mistahes harjutus mis sulle valu (vahel isegi ebamugavust) põhjustab on potentsiaalselt kahjulik. Eriti oluline on jälgide kõige kriitilisemaid piirkondi: kael, alaselg, põlved. Ei pruugi olla hea mõte teha rühmatundides harjutusi mis tugevalt kaela koormavad. Peapeal seis, turiseis, ader ja kala on mõned asendid mille kasutamine on sageli erinevate kaelaprobleemide põhjuseks ja kui need ajapikku ilmnevad ei oskagi sa põhjusena joogat näha.
Hästi ettevalmistatud joogaõpetajad on ette valmistatud joogaharjutuste muutmiseks-kohandamiseks , et neid sobitada paljude terviseprobleemide ja vigastustega. Selleks on oluline õpetajale öelda kui tunned valu või märkimisväärset ebamugavust joogatunni ajal või peale seda.
Harjutust saab ja tuleb kohandada vastavalt eale, tervislikule seisundile ning tegevustele meie elus.
Rühmatunnis on sellist individuaalset häälestamist raske teha seetõttu tuleb tõsisemate terviseprobleemide olemasolul kaaluda rühmatunni asemel individuaalõpetust.
Õpetajat tuleb informeerida ka rasedusest. Üldiselt oleks soovitav vältida joogat esimesed 14 rasedusnädalat ja peale seda uurida võimalusi sünnituse eelse joogaharjutuse saamiseks.

Jooga on turvaline kui harjutus viiakse läbi hoolikalt, teadvustades keha, hingamise ja meele reaktsioone. Jälgi ennast ja ära suru ennast üle piiride. Kiired, teravad liigutused on sageli vigastuste põhjustajad. Rahulik aeglane liikumine annab kehale aega kohaneda. Hea indikaator on su hingamine mis annab kohe märku kui harjutusse tekib ülepinge. Seni kuni hingamine on sujuv ja pehme on risk vigastusi saada minimaalne. Äkiline muutus hingamises, kiirenemine või pinge teke on hoiatav märk.

Samas ei peaks kartma oma võimete piires väljakutseid vastu võtta. Väljakutsele reageerib keha tugevnemisega, võhma tekib juurde. Järgides eelpooltoodud nõuandeid vähendame riskid tervisele miinimumini.

Mida joogatunnist oodata?
Tund on enamasti 60-90 minutit pikk. Joogapraktika kaasab harjutustesse väga erinevaid „tööriistu“. Tavaline osa joogatunnist on füüsiliste harjutuste, asendite praktika. Eesmärgi miks aasanaharjutust teha võib püstitada erinevalt kuid traditsiooniliselt on see ettevalmistus „kindlas ja mugavas asendis“ istumiseks pikema aja vältel. „Kindel ja mugav“ on ka aasana definitsioon Joogasuutrates. Aasana eesmärk võib olla ka seedimise taskaalustamine, selja liikuvuse parandamine või hoopis selja tugevdamine. Rühmatunnis valib õpetaja enamasti mingid üldised teemad mis enamusele sobib. Füüsiline harjutus võib olla seotud spetsiaalsete hingamismustritega, võidakse kaasata häält ja/või kujutlusi. Aasanaharjutus on üles ehitatud teatud kindla järjestusena – lihtsamalt keerulisemale - kus üks harjutus teiseks ette valmistab ja neile järgnev tekkida võivaid negatiivseid mõjusid silub. Kokkuvõttes on see nagu mäest üles ronimine kus tipus tehakse harjutus millele see tund on pühendatud ja mis võib olla enim väljakutset pakkuv. Siis tullakse jälle alla tagasi. Üks vanu jooga määratlusi kõlab: jooga on see mis viib sind uuele tasemele. Kui märkad joogatunni lõpus enda seisundi muutust  siis on toimunud jooga – oled ehk pisut rohkem ühendatud, uues seisundis.

Peale aasanat võib joogatunni osaks olla ka pranayama – hingamispraktika. Pranayama eesmärgiks on hingamise rahunemine ja pikenemine. Selleks kasutatakse erinevaid tehnikaid mida on hea õppida kogenud õpetaja käe all. Pranayama tehakse istudes ja võib kesta 5-15 minutit harva pikemalt. See ei pruugi olla osa tunnist.

Tunni osa võib olla ka istudes tehtav meditatsioon, seegi on enamasti üsna lühike kestes  5-15 minutit.

Viimane osa joogatunnist on lamades tehtav lõdvestus. Selle kestus võib suurtes piirides varieeruda – paarist minutist puhkusest tunni lõpus või enne hingamisharjutusi või meditatsiooni, pikkade juhendatud lõdvestusteni mis kasutavad aktiivset visualiseerimist.

Kuidas tunnis käituda?
Joogapraktika on põhiliselt meditatiivne, keskenduv tegevus ja seotud isikliku kogemusega. Austa seda ja ära häiri tundi rääkides ilma mõjuva põhjuseta. Saabu tundi pisut varem, et tuleku hoog jõuaks veidi maha rahuneda enne kui tund algab. Tihti peetakse joogasaali eriliseks piirkonnaks ja jäetakse jalatsid väljapoole. Kui sa pole kindel kuidas olla siis küsi õpetajalt – ta on seal et sind aidata. Samuti pöördu õpetaja poole kui harjutus teeb haiget või on ebamugav, õpetaja peab olema koolitatud kohandama harjutust, et igaühe individuaalsetele võimetele ja vajadustele vastu tulla.

Tunni lõpus võta endale aega. Kui tund lõppeb lamades, siis siruta ennast enne tõusmist ja tõuse aeglaselt üle külje põlvili keerates. Õpetaja võib klassi lõpetada lühikese kokkuvõttega või andes võimalusi küsimusi esitada või kogemusi jagada. Pole viisakas hakata pakkima enne kui tund on lõppenud.

Ajalooliselt on austus õpetaja (seeläbi õpetuse) vastu olnud olulisel kohal joogatraditsioonis. Väga tihti läbisid õpilased väga tõsised katsed, et tõestada enda võimet pühenduda praktikale. Tänapäeval, eriti läänes on olukord teine. Õpetaja ja õpilase suhe on erapooletum. Kuid samas, mida enam joogatundi nähakse vaid äriteenusena, seda rohkem midagi kaotatakse. See on kõigi huvides, et joogapraktikat austataks kui midagi erilist. See puudutab vägagi mõlema poole suhtumist, nii õpilasi kui õpetajat.

Teisest küljest on ka õpetajad vaid tavalised inimesed oma reaalse elu ja probleemidega. Austa nende piiranguid ja ära püüa neis automaatselt pühakuid või imetegijaid näha.
Samuti peksid eeldama et joogaõpetaja kohtleb sind austusega ja väärtustab sind kui isiksust. Õpetaja ei tohiks õpilasi ühelgi viisil ära kasutada ja käituma professionaalselt tunde läbi viies. Sagedasemad segadused võivad tundides tekkida füüsiliste korrigeerimiste pinnalt. Kuna jooga on osalt ka füüsiline distsipliin siis võib kerkida vajadus asendeid parandada ja õpetaja võib seda teha nö „käsitsi“. Keha puudutamine teise inimese poolt võib olla tugevaid tundeid tekitav ja kui see küsimus on sinu jaoks oluline on sul õigus paluda õpetajal ennast mitte puudutada.

Harjuta hoolega. Joogapraktika on eelkõige harjutuste sisemine kvaliteet mitte asendite väline vorm. Võta aega et harjutusega tegeleda. Vähem anna tulemuseks rohkem. On viga üritada läbi paljude harjutuste tormata või harjutuse arengut kuidagi kiirendada üritada. Küpsemad harjutajad töötavad harjutustega aeglasemalt ja enamuste tehnikatega näitab see arengut. Kvaliteet on olulisem kui kvantiteet. Naudi harjutust ja ole avatud võimalustele ja muutustele mida praktika pakub. 


0 Comments

Stress, keskendumisraskused ja jooga

2/15/2015

0 Comments

 
Raamatupidamisuudised 15.03.2013 Silva Laius
Picture
Picture
Picture
0 Comments

Jooga+teraapia = joogateraapia

2/15/2015

0 Comments

 
Picture
2012 Kai Siidirätsep

Joogapraktikad grupis on vahvad ja tõhusad. Miks küll peaks üksi pingutama hakkama? Milliseid võimalusi pakub joogateraapia? Vastab joogaterapeut Merle Vau.

Mis on joogateraapia? Mis on tema eesmärk?
Jooga eesmärk on püsinud aastatuhandeid sama: hoida inimese tervist. Argielus
pole seda sugugi lihtne saavutada, sest elu seab meie teele eri moel avalduvaid
takistusi. Sageli on selleks haigus. Joogateraapia ehk joogacikitsa tegeleb jooga
vahendeid kasutades takistuste kõrvaldamisega. See on tervendamisprotsess,
kus inimesel endal on aktiivne roll oma tervisliku seisundi muutmisel. Joogaõpetaja osa on suunata õpilast läbi protsessi, õpetades kasutama kõiki sobivaid vahendeid õiges kontekstis, sobivas vahekorras ja õigel viisil. See tähendab, et inimene teeb personaalselt tema jaoks kujundatud joogapraktikat ise igapäevaselt kodus, reisil või kus iganes ta viibib. Terapeudi poole pöördub ta praktika ja õpetuse saamiseks ning hiljem ka praktika muutmiseks. Praktika peab muutuma koos muutuva inimesega, see on protsess mitte ühekordne tablett.

Millised on joogateraapia vahendid? Kas mõni on olulisem kui teine?
Põhivahendid on joogaasendid, hingamisharjutused, mediteerimisega seotud praktikad, kujustamine, helide ja mudrade (sümbolid) kasutamine. Hellitavalt öeldes võib joogateraapia südameks pidada just hingamist, sest see on otseselt seotud meie südameruumiga, meie sügavaima olemusega. Joogafilosoofia peab hingamist inimese tervisliku seisundi peegliks ja hingamispraktikaid suurima potentsiaaliga vahendiks tervenemise teel. Väga oluline on üle vaadata elustiil, sealhulgas toitumisharjumused. Joogaterapeut soovitab inimese hetkevajadustest lähtuvalt teatud kindlat kombinatsiooni nendest vahenditest. Tähtsam vahenditest endist on see, kuidas neid rakendada!

Mis on jooga ja joogateraapia suurim erinevus?
Joogateraapia aluseks on individuaalne lähenemine. Seda ei tehta grupis, kus käivad rohkem või vähem terved inimesed. Joogateraapia eesmärk on inimest ravida! Terapeudi jutule tuleb inimene konkreetse vaevusega, näiteks unehäired, närvilisus, kõhukinnisus, erinevad tugi-liikumisaparaadi probleemid jne. Ta soovib terveneda. Individuaalkava alusel hakkab inimene praktiseerima joogat talle sobival viisil. Lähtekohaks praktika kujundamisel on tema füüsiline, vaimne ja emotsionaalne olukord. Mitte igaühel pole vaja “peapeal seista”.

Kas igale inimesele tehakse personaalne raviskeem?

Jah, olenevalt vaevustest, ootustest ja valmisolekust teha koostööd. Terapeut arvestab tegevuskava koostamisel ka inimese tegelikke võimalusi. Näiteks pole ajahädas olevale inimesele arukas koostada pikka praktikat või soovitada laulda mantrat inimesel, kes teeb oma kava hommikul kodus, kui pereliikmed alles magavad.

Kuidas teraapia toimub?
Esimesel konsultatsioonil selgitab terapeut välja inimese vaevused ja nende põhjused. Ka selle, milline on tema elurütm, töö, huvid, hobid ja eesmärgid. Selle teabe põhjal koostab ta patsiendile isikliku praktika. Enamasti tehakse seda 7–10 päeva. Uuel konsultatsioonil hinnatakse muutunud olukorda ja korrigeeritakse raviskeemi. Vastavalt vajadusele nii mitmeid kordi.

Kui kaua tervenemine aega võtab?
Määravaks on haiguse iseloom, samuti inimese valmisolek tervenemisse ise panustada. Joogateraapias on kesksel kohal seisukoht, et edu tuleb vaid siis, kui inimene ise võtab vastutuse oma tervise eest. See tähendab, et kui
tema meel pole selleks valmis, kestab ka tervenemine palju kauem. Isegi raske haiguse korral toimub aga aktiivselt oma raviprotsessis osaleva inimese tervenemine palju kiiremini. Joogaterapeut selgitab, mida inimene muutumiseks
ja kasvamiseks ISE tegema peab.
Joogateraapias on oluline ja samas nii huvitav just protsess. See, mida patsient alguses kaebab, ja see, kuhu koos välja jõutakse, on sageli väga erinevad seisundid. Sel põhjusel pole kindlat praktikat kindla vaevuse jaoks. Alati on
lahenduseks loov ja muutuv protsess. Endasse süüvides probleemide olemus muutub, koos sellega muutuvad ka lahendust pakkuvad praktikad.

0 Comments

Energia liigub sinna, kus on tähelepanu

2/15/2015

0 Comments

 
Picture
30.03.2013 Marilii Toots

Märtsi keskel külastas Eestit Tallinna Joogaühingu eestvedamisel Mehhikos elav Piluca Enriques. Ta on 1998 aastast olnud Krishnamacharya (klassikalise jooga) traditsioonis ja keskendunud enam joogateraapiale. Nelja päevase seminari läbivaks teemaks oli takistuste märkamine ja ruumi tekitamine endas. Seminari sisuks oli tähelepanu ja energia.

Tuginedes Patanjali Joogasuutratele rõhutas ta korduvalt ja korduvalt sthirami (teadvelolek, tugevus) ja sukhtami (kergus, mugavus) tähtsust meie igasuguse tegevuse juures. Jooga eesmärk on vabadus kõikidel erinevatel tasemetel.

Lisaks põhiliselt kogemuslikule osale, mis koosnes suuresti erinevatest praktikatest, võiks kokkuvõtlikult seminari sisust välja tuua järgmise:

  • Jooga pole meie elu. jooga on selleks, et toetada meie elu igapäevategevustes, selleks et kasutaksime rohkem oma potentsiaali. Jooga on protsess.
  • Väga oluliseks peab Piluca jooga kahte esimest astet Yama (suhtumine ümbritsevasse) ja Niyama (suhtumine endasse). Kui sa midagi teed, tee seda rõõmuga.
  • Meie hingamine, keha ja meel moodustavad terviku. Asanate (erinevad joogaasendid) ja Pranayama (hingamistehnikad) eesmärk on tekitada ruumi ning teadvel olekut. Väga väikene liikumine harjutuses võib oluliselt muuta asendi funktsiooni. Õpi ennast jälgima/ tajuma, märka takistusi ja vabasta need väljahingamise abil.
  • Luba hingamisel voolata ja end juhtida.
  • Visualiseerimine ja häälekasutus on tõhusad joogavahendid. Vahel pole vaja teha füüsilist harjutust, vaid piisab liikumise kujustamisest.

Enamuse sellekordse seminari osalejatest moodustasid joogajuhendajad ja pikaajalised praktiseerijad Krishnamacharya traditsioonis. Piluca Enriques on Eestisse tagasi oodatud. Siis avaneb ka uus võimalus tema juhendamisel isiklikke kogemusi saada. Täpsemaid praktilisi nõuandeid küsi juba oma juhendajalt.

Lõpetuseks veel mõned kõlama jäänud vabas vormis mõtted.
  • Ära jookse hirmunult ära, vaid jää ja vaata, mis juhtub. Luba endal reageerida.
  • Ela südamest ja ole mänguline.
  • Kõik muutub.

Tänud kõigile, kelle abiga seminar võimalikuks sai.

0 Comments
<<Previous

    jooga.ee

    Jooga, lihtsalt jooga.

    Huvitavat

    All

    Arhiiv

    July 2018
    June 2018
    November 2016
    February 2016
    September 2015
    July 2015
    June 2015
    February 2015

Powered by Create your own unique website with customizable templates.